top of page

Формувати позитивне ставлення до світу на основі емоційно-чуттєвого досвіду.


  У сім'ї:


      Власним прикладом демонструвати уважне і дбайливе ставлення до людей; зацікавлене, дбайливе і творче ставлення до природи.
      Відвідувати місця, де можна зустрітися з представниками живої природи (зоопарк, ботанічний парк, цирк, виставки (квітів, тварин) та ін.)
      Обговорювати з дитиною, за що ви любите і вона (не любите) те або інше природне явище, пору року, частини доби.
      Формувати почуття гордості за своїх батьків, Батьківщину, Україну.

МОВЛЕНЄВИЙ  РОЗВИТОК ДИТИНИ


      Батькам і педагогам слід бути чуйними до дитини, багато спілкуватися з нею, уважно слухати її, надаючи достатню рухову свободу. У цьому разі дитина благополучно пройде всі стадії мовленнєвого розвитку і накопичить достатній мовленнєвий багаж.
      У даному  віці дитина осягає звукову та складову будову слова; знайомиться з наголосом; з синонімами і антонімами; із словесним складом пропозиції і інше. Вона здатна зрозуміти закономірності побудови розгорнутого висловлювання (монологу). Формування елементарного усвідомлення мовних і мовленнєвих явищ розвиває у дитини довільність мови, створює основу успішного оволодіння грамотою (читанням і письмом).

      Розвиток мови тісно пов'язаний з інтелектуальним і пізнавальним розвитком дитини, так як у мови і мислення одне фізіологічне джерело - мозок людини.
      Якщо пізнавальні (психічні) процеси - сприйняття, пам'ять, увага, мислення - розвиваються нормально, то і мова дитини більш багата, виразна, розгорнута, досконала.
      Розвинуте сприйняття, наявність пізнавальних інтересів є серйозною базою для поповнення словника, вдосконалення граматичного ладу мови. Розвиток мислительних операцій (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, класифікація та ін) прямо пов'язане з формуванням пояснювальній мови.
      Дві форми зв'язного мовлення - діалог і монолог - нерівномірно формуються в дошкільному віці і грають різну роль у житті дитини. Діалог є природним середовищем розвитку особистості. Відсутність або дефіцит діалогічного спілкування веде до різного роду спотворень особистісного розвитку, зростання проблем взаємини з оточуючими людьми, появи серйозних складнощів в умінні адаптуватися в мінливих життєвих ситуаціях. Відомо, що проблеми міжособистісного (діалогічного) спілкування для дитини починаються в основному в сім'ї. Діалог - це двосторонній процес, коли   співрозмовники  спілкуються на рівних, із  взаємною   розумінням   і повагою один до одного, навіть якщо один з них - дитина.
      Мова дітей формується під впливом мови дорослих.
Чим більше дитина спілкується з близькими людьми та батьками, тим інтенсивніше і якісніше відбувається його мовний розвиток.
      Більшість сучасних батьків підміняють розвиток мовлення навчанням грамоті: для них головне - навчити свою дитину читати (причому, чим раніше, тим краще). Однак читання і письмо - це певний етап у мовному розвитку дитини, якому  передує велика і серйозна робота на шляху розвитку усного мовлення дитини. Показником розвитку дитини дошкільного віку є саме розвинена усне мовлення.

      У рамках програми мовні завдання вирішуються в процесі інтеграції з іншими видами діяльності дітей. Це дозволяє не тільки перерозподілити навчальне навантаження, а й організувати нормальне функціонування мови в житті дітей.    Однак блискучого результату в мовленнєвому розвитку дитини можна досягти тільки за умови погоджених дій батьків, вихователів та логопедів (якщо такий фахівець є в дитячому саду).

     Природному мовному розвитку дітей, а також максимальному попередженю появлення  відхилень у розвитку мови кожної дитини можна забезпечити лише  в процесі вирішення основних завдань мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку, які вирішуються в процесі взаємодії сім'ї та дитячого садка.

           

Завдання мовленнєвого  розвитку:

 

  1. Розвиток лексичної сторони мови.


      У сім'ї:

      Багато розповідати і показувати дитині, читати пізнавальну літературу, водити  на  екскурсії,   проводити  спостереження. Уважно   розглядати окремі об'єкти і предмети. При цьому бажано враховувати пізнавальні переваги (інтереси) своєї дитини.

Розповідати дитині про родичів (де вони живуть, ким працюють, які вони чудові люди, ким вони доводяться  дитині);  про  свою   роботу   або навчання, про тих людей, які вас оточують. Дуже привабливі для дітей спогади близьких про їхнє дитинство; про ігри, в які вони грали. При цьому можна запропонувати дитині пограти в ці ігри.

  Слід попросити малюка описати ігри, в які він грає зі своїми друзями в дитячому садку. Дуже цікаві і приємні для дитини і дорослих моменти, коли виявляється, що деякі ігри пройшли через роки; в них в дитинстві грали батьки, вони як і раніше цікаві їхнім дітям.
      Продовжувати сімейну традицію щоденних бесід про прожитий день. (Чим тебе порадував сьогоднішній день? Чим засмутив? Чим здивував? І т. д.) Обговорювати і планувати всі спільні заходи разом з дитиною.
      За рекомендацією педагогів проводити спеціальні мовні ігри з метою збагачення і вдосконалення лексичної сторони мовлення дитини. Так, для розвитку різних частин мови (іменників, прикметників, дієслів) можна використовувати ігрові вправи типу «Зимові слова», «Солодкі слова», «Скляні (дерев'яні, пластмасові та ін) слова»; «Ввічливі слова», «Веселі слова», «Сумні слова», «Спортивні слова»та ін При цьому слід дати установку на гру:« Давай з тобою згадаємо всі можливі слова, які нагадують нам про зиму. Це - зимові слова ».
      У повсякденному спілкуванні продовжувати розширювати запас слів-узагальнень за рахунок уточнення їх значення та за допомогою мовних вправ типу «Магазин взуття (одягу, меблів, канцелярських   товарів і т. д.)».
    Продовжувати роботу зі словами-антонімами та синонімами (ігри типу «Хлопчик (дівчинка) навпаки» на закріплення слів-антонімів; ігрові вправи «Дружні слова», «Сердиті (веселі, ласкаві і т. д.) слова», «Скажи по- іншому »на закріплення слів-синонімів).
      Вправляти дитину в умінні виокремлювати у різноманітних предметах частини і називати їх (наприклад, за допомогою ігрового вправи «Хто більше назве деталей (частин )?»).

bottom of page